Jak uszyć prześcieradło z gumką?

Zastanawiasz się, jak uszyć prześcieradło z gumką? Można je szybko wykonać w kilkanaście minut – wystarczy wiedzieć, jak, a także zyskać odrobinę wprawy. Poniżej znajdziesz prosty kurs na wykonanie praktycznego prześcieradła z gumką, które przyda się jako element pościeli dla dziecka. Taka wyprawka posłuży zarówno Twojemu maluchowi, jak i jako prezent.

Prześcieradło z gumką można kupić gotowe w sklepie albo wykonać samodzielnie – np. z wysokiej jakości bawełny. Tkanina ta ma wiele zalet i jest odpowiednia dla wrażliwej skóry dziecka. To materiał naturalny i wytrzymały, który zapewnia ciepło i komfort podczas użytkowania, pozwala skórze swobodnie oddychać, jest miękki i przyjemny w dotyku, ale też łatwy w utrzymaniu w czystości i pielęgnacji. Tkaniny bawełniane sprawdzają się między innymi na kocyki, rożki, poszewki na pościel czy prześcieradła do łóżeczka.

Prześcieradło z gumką możesz uszyć samodzielnie

Jak uszyć prześcieradło z gumką? Nie jest to wcale tak trudne jak mogłoby się wydawać. Jeśli masz jedynie gładki model albo po prostu potrzebujesz pościeli na łóżko w nietypowym rozmiarze, warto samodzielnie je uszyć. Na pewno nie będzie się ściągać, za to będzie znakomicie przylegać do materaca.

Można je uszyć samodzielnie z wysokiej jakości tkaniny bawełnianej, odpowiedniej dla wrażliwej skóry dziecka. A zatem – jak uszyć prześcieradło do gondoli lub łóżeczka, które zapewni maluchowi pełen komfort cieplny?

Bawełniane prześcieradło z gumką – krok po kroku

Krok pierwszy – odmierzanie materiału i gumki. Najpierw sprawdź, ile tkaniny na prześcieradło potrzebujesz – wiele zależy od wymiaru materaca. Załóżmy, że nasz materac ma rozmiar 120×60 cm i około 8 cm wysokości. W takim razie potrzebujemy tkaninę o szerokości 160 cm, czyli rozmiar 160×100 cm.

Do wymiarów materaca dodaj jego wysokość oraz ilość tkaniny przeznaczonej pod materac, czyli po 20 cm więcej z każdej strony. Czas na odmierzenie także gumki. Odmierz i utnij wymaganą długość – pamiętaj, że potrzebne są jej cztery kawałki.

Krok drugi. Czas na wycinanie rogów tkaniny – na każdym z rogów odmierz kwadrat i wytnij cztery sztuki. Następnie złóż krawędzie boków – prawą stronę do prawej, a lewą do lewej. Starannie je zszyj i użyj praktycznego owerloka.

Krok trzeci. Krawędzie zaprasuj na około 0,5 cm, złóż jeszcze raz i ponownie zaprasuj na około 1,5 cm. Dzięki temu krawędzie prześcieradła będą chronione przed strzępieniem się w trakcie używania. Przeszyj jeszcze miejsca – od zaznaczenia do zaznaczenia – prostym podstawowym ściegiem.

Krok czwarty. Teraz przewlecz gumkę przez tunel w każdym rogu prześcieradła, aby je ładnie ściągnąć – dzięki temu prostemu trikowi będą idealnie trzymały całość. Na początku i na końcu tunelu zszyj tunel, przyszywając gumkę.

Krok piąty – wykończenie. Wykańczanie krawędzi prześcieradła to ostatnia i przyjemna czynność. Przeszyj pozostałe elementy zaprasowanych brzegów, a uzyskasz idealnie wykończone krawędzie. Gotowe – pozostaje już tylko je wyprasować.

Dodaj komentarz