Jak uszyć kocyk minky? Praktyczne wskazówki

Jeśli intryguje Cię aktualny trend na DIY, masz do wyboru wiele produktów, które wykonasz samodzielnie – między innymi prześcieradło, torebkę typu nerka, narzutę, a także miękki i przytulny kocyk minky, idealny dla małego dziecka. Dobrej jakości materiał to podstawa, aby spróbować swoich w samodzielnym szyciu – poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad.

DIY coraz popularniejsze

Produkty wykonywane samodzielnie cieszą się coraz większą popularnością – możesz wykonać upominek dla kogoś bliskiego, prześcieradło dla siebie, dekoracyjne poduszki, kocyk dla dziecka i wiele innych projektów. Dekoracje handmade są oryginalne i cieszą podwójnie – dekorowanie mieszkania nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale musisz wykazać się kreatywnością i cierpliwością. Przy odrobinie wprawy całość zajmie Ci jeden wieczór.

Pomysłów na proste DIY do sypialni lub salonu jest wiele – może to być bukiet z papieru, odrestaurowany stolik, świetliste kule „cottonballs”, a także na przykład koc. Rękodzieło pozwala oryginalnie udekorować wnętrza, ale też daje ogromną frajdę z tworzenia czegoś samodzielnie. Poniżej podpowiadamy, jak uszyć kocyk minky – wyjątkowo ciepły, miękki i przytulny.

Projekty DIY – zacznij od kocyka

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem, najpierw wybierz jeden z prostszych projektów – kocyk będzie dobrym wyborem. Uważaj jednak, bo minky nie jest materiałem prostym w obróbce dla początkujących. Może się przesuwać, zwijać, a musi być idealnie równy.

Najpierw skompletuj wszystkie potrzebne akcesoria, czyli maszynę do szycia, tkaninę (m.in. bawełnę lub dżersej) oraz materiał minky na kocyk o wymiarach np. 75 cm x 100 cm, tzw. ocieplinę (sprawdzi się też włóknina silikonowa), nożyczki, igły, nici, metr, szpilki i inne drobiazgi. Rozmiar koca jest dowolny, ale podany powyżej jest najpopularniejszy. Do wózka lepszym wyborem będzie 75 cm x 90 cm, a dla starszego dziecka nieco większy, na przykład 90 cm x 120 cm.

Kocyk minky – jak uszyć? Krok po kroku

Przede wszystkim zacznij od zdekatyzowania bawełny – więcej przeczytasz tutaj – oraz wytnij materiały w wybranym rozmiarze. Dekatyzacja jest konieczna, bo bawełna często kurczy się po praniu.

Na stole starannie rozłóż obie tkaniny – odpowiednie przygotowanie materiału to podstawa przed rozpoczęciem pracy. Następnie zaznacz wymiary, aby precyzyjnie wyciąć prostokąty. Najpierw połóż wypełnienie kocyka, potem polar minky prawą stroną do góry, potem bawełnę prawą stroną do dołu. To ważny etap, gdyż złe ułożenie będzie oznaczało prucie i pracę od nowa.

Wszystkie warstwy dokładnie wyrównaj i zepnij szpilkami, a następnie zszyj, wykonując ścieg prosty, a potem obetnij nadmiar materiału. Spiąć warstwy szpilkami trzeba gęsto, by nie przesuwały się w trakcie szycia. Cały czas staraj się wygładzać materiały dłonią, aby wszystkie trzy warstwy pozostawały równe. Szyjąc kocyk z polaru minky, pamiętaj też, aby szyć zgodnie z kierunkiem włosia. Jeśli będziesz prasować już gotowy kocyk, pamiętaj, aby prasować go tylko od strony tkaniny, gdyż polaru minky nie należy poddawać temu procesowi.

Dodaj komentarz