Zasłony bawełniane DYI – sposób na modny wystrój

Są różne sposoby na odświeżenie wystroju i urozmaicenie wnętrza – często zmiana firanki czy zasłon wpływa na oprawę okienną, a także całkowicie odmienia salon czy sypialnię. W sklepach nie brakuje modnych modeli, ale warto pokusić się o uszycie ich samodzielnie – jak je wykonać? Podpowiadamy, jak uszyć zasłony.

Zasłony elementem dekoracji wnętrza

Odświeżenie wystroju wnętrza nie wymaga ogromnych nakładów finansowych ani pracy. Kluczową rolę odgrywają tekstylia, na przykład pościel, dekoracyjne poszewki na poduszki, a także narzuta na łóżko oraz zasłony bawełniane, poliestrowe lub inne.

Wszystkie dodatki powinny do siebie pasować kolorystycznie, aby tworzyły spójny efekt wizualny. Warto jednak zdecydować się na połączenie dwóch lub kilku kolorów – na przykład szarości współgrają z różem, turkusem czy beżem. Drobne elementy dopasowane na zasadzie kontrastu również będą pożądane – dodadzą energii i urozmaicą wnętrze. Zaprojektuj pomieszczenie zgodnie ze swoimi upodobaniami, a następnie część dodatków wykonaj samodzielnie – moda na DIY trwa!

Zasłony bawełniane – zalety

W sklepach do wyboru są rozmaite zasłony – z bawełny, poliestru, lnu, weluru itd. – ale możesz też kupić materiał na metry i uszyć je samodzielnie. Idealnie dopasowane zapewnią prywatność i ochronią przed promieniami słonecznymi, ocieplą wnętrze, izolują dźwięki, a także potrafią zmienić wystrój okna.

Częstym wyborem są jednak wysokiej jakości zasłony bawełniane, które nie tracą na popularności mimo konkurencji. Bawełna to naturalna tkanina, wytrzymała, przyjemna w dotyku i dobrze przepuszczająca powietrze. Poza tym stosunkowo łatwo można z niej uszyć okienne dekoracje. Zasłony bawełniane to atrakcyjny design oraz wysoka funkcjonalność.

Skompletuj potrzebne akcesoria

Przed rozpoczęciem pracy, warto jednak zdobyć już nieco doświadczenia i wprawy – poćwicz najpierw na prostszych produktach, jak np. worek na kapcie lub kocyk dla dziecka. Podczas szycia zasłon, może okazać się, że trzeba będzie kawałek pruć i zacząć od nowa, ale efekt i satysfakcja wynagrodzą wszystkie trudy.

Naszykuj maszynę do szycia, wysokiej jakości materiał, akcesoria do szycia (różne rodzaje nożyczek, szpilki, igły, nitki itd.), a także zaopatrz się w… cierpliwość. Ważną rolę pełni także żelazko z funkcją pary – należy obchodzić się z nim ostrożnie, aby nie uszkodzić materiału.

Jak uszyć zasłony?

Jako przykład posłuży nam stosunkowo prosta zasłona na żabki. Przygotuj dwie części tkaniny w kształcie prostokąta, uwzględniając też tzw. naddatek na marszczenie. Jej wymiary zależą od pomieszczenia i wielkości okna. Tkanina o szerokości 1,60 m jest odpowiednia na standardową zasłonę pojedynczą, ale zwykle potrzebne są dwie. Uwzględnij także tzw. zakładkę, a zatem zamów 5 lub 6 m. Jeśli pozostanie Ci trochę materiału, możesz wykonać inne ozdoby DIY – na przykład dekoracyjne paski, którymi zwiążesz zasłony.

Zanim zaczniesz pracę, wypierz i wyprasuj materiał, odmierz i odetnij potrzebne części. Pamiętaj też o centymetrze marginesu materiału na górze i po bokach. Zaprasuj je i przeszyj na maszynie do szycia. Następnie przyszyj taśmę do zawieszenia i marszczenia zasłon. Oryginalne zasłony gotowe – teraz możesz uszyć pasujące do nich dekoracyjne poszewki na poduszki.

Dodaj komentarz