Maseczki ochronne – z czego i jak je uszyć w domu?

Odkąd wybuchła pandemia koronawirusa, pojawiło się wiele opinii i kontrowersji na temat maseczek ochronnych. Chaos informacyjny sprawił, że wiele osób ma wątpliwości, czy warto nosić maseczkę. Poniżej wyjaśniamy, z jakich materiałów należy uszyć maseczki ochronne.

Maseczki ochronne na twarz – czy warto je nosić?

Z powodu braku maseczek w aptekach, wiele zakładów oraz osób zdecydowało się uszyć je własnoręcznie. Mimo że do niedawna według zaleceń miały ją nosić osoby zarażone, obecnie każdy z nas powinien zakładać maseczkę dla bezpieczeństwa swojego oraz innych. Skoro jest to towar deficytowy, warto wiedzieć, jak uszyć maseczkę.

Maseczki ochronne zasłaniają usta i nos, co może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób układu oddechowego. Nie jest to gwarancja, że uda się uniknąć zakażenia, dlatego warto stosować też inne środki profilaktyczne – jak higiena dłoni, unikanie tłumów ludzi oraz wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby. Zastanawiasz się, jak uszyć maseczkę i jaki materiał wybrać? Poniżej wyjaśniamy.

Maseczki bawełniane, czyli jaki materiał będzie najlepszy?

Aby uszyć maskę domowej roboty, potrzebne będą dwie warstwy włókniny, czyli przede wszystkim materiał tekstylny, który będzie umieszczony po stronie twarzy i od strony zewnętrznej. Popularne są na przykład maseczki bawełniane. Między warstwami trzeba wbudować coś, co będzie pełnić rolę filtra.

Maseczki można uszyć z różnych materiałów – mogą to być ściereczki flizelinowe, z mikrofibry lub bawełna. Dodatkowo potrzebne będą też gumki recepturki, nożyczki, miarka, żelazko, zszywacz lub maszyna do szycia.

Jak zrobić maseczkę ochronną?

Najpierw wykonaj pomiary – odmierz kawałek fizeliny o długości ok. 42 cm. Złóż materiał na pół, aby uzyskać dwie warstwy, wewnętrzną i zewnętrzną. Teraz czas wykonać filtr – tę funkcję może pełnić np. pończocha albo fragment worka od odkurzacza. To najważniejszy element maseczki, gdyż pochłania najwięcej zanieczyszczeń.

W złożonym kawałku fizeliny, w jego środkowej części, umieść wcześniej przygotowany filtr. Teraz pora na uformowanie całości w harmonijkę – użyj żelazka do przyprasowania plisów, aby maska była komfortowa w noszeniu. Płaska nie byłaby wygodna z powodu nosa. Całość zaprasuj i przyczep troczki, czyli gumki. Poszczególne elementy można połączyć za pomocą zszywacza lub maszyny do szycia.

Jak prawidłowo założyć maseczkę? Należy ją naciągnąć na nos, gumki założyć na uszy i dopiero rozłożyć harmonijkę, aby zabezpieczyć usta i podbródek.

Pamiętaj, by maseczki nie dotykać – należy ją założyć i zdjąć za pomocą troczków – a także nie nosić dłużej niż 2 godziny. Później należy ją wyprać albo sparzyć, wysuszyć i przeprasować.

Dodaj komentarz