Jaki materiał będzie idealny na odzież medyczną?

Odzież medyczna musi spełniać konkretne normy i wymogi, aby zapewnić ochronę pracownikom służby zdrowia. Powinna wyróżniać się konkretnymi parametrami jakościowymi i wytrzymałościowymi – może to być 100% bawełna lub różne mieszanki. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Materiał na odzież medyczną

Rodzaj materiału wybranego na uniformy medyczne ma ogromne znaczenie zarówno dla komfortu, jak i stopnia bezpieczeństwa pracowników służby zdrowia. Tkaniny na odzież medyczną muszą posiadać konkretne właściwości i parametry, a także spełniać wysokie normy. Warto znać parametry, które świadczą, że ubrania dla medyków są dobrej jakości. Jakie tkaniny będą odpowiednie do produkcji odzieży medycznej? Dowiedz się, z czego szyte są sukienki czy bluzy medyczne.

Tkaniny na odzież medyczną – co wybrać?

Bawełna. Najpopularniejszą tkaniną na odzież medyczną jest bawełna – stuprocentowa lub z domieszkami. Cieszy się ona od lat uznaniem, bo jest to materiał naturalny i od lat wykorzystywany w branży odzieżowej. Sukienki medyczne bawełniane, spodnie czy koszulki pozwolą skórze oddychać. Ponadto bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku, dobrze dopasowuje się do ciała, jest odporna na rozciąganie, może być używana także przez alergików. Można z niej wykonać wysokiej jakości bluzy medyczne bawełniane, sukienki i inne elementy odzieży.

Ze względu na wysoką higroskopijność dobrze chłonie wilgoć, np. pot, zapewnia też optymalną termoregulację organizmu, co ma znaczenie w pracy lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Z jej minusów warto wymienić z kolei to, że łatwo się gniecie, a także fakt, że nie nadaje się do produkcji odzieży ochronnej, gdyż trzeba je prać w wyższych temperaturach. Warto zatem wybrać bluzy medyczne kolorowe bawełniane, ale można też rozważyć odzież z innego materiału – jak bawełna z poliestrem, elastan czy sztuczny jedwab.

Bawełna z domieszką poliestru. Dodatek poliestru wpływa na elastyczność i wytrzymałość odzieży. Warto jednak stawiać na tkaninę zawierającą niewiele poliestru, gdyż jest on sztuczny i obniża komfort oraz przewiewność. Taki materiał ma jednak także zalety – można go prać w wyższych temperaturach (do 85°C), szybko schnie i jest wytrzymały. Często wybierane na oddziałach szpitalnych są bluzy medyczne bawełniane, ale z dodatkiem poliestru.

Spandex (elastan). Elastyczne włókno syntetyczne o większej wytrzymałości na rozerwanie. Jest to materiał trwały, odporny na kurczenie i ścieranie, a także lekki i odporny na pot. Jest jednak szorstki w dotyku, co dla wielu będzie stanowić wadę. Można z niego wykonać wygodne i praktyczne sukienki medyczne, bluzy, spodnie czy koszulki, gdyż dodatek elastanu zapewnia maksymalną swobodę ruchów.

Dodaj komentarz