Wykroje krawieckie – jak z nich korzystać?

Jeśli planujesz samodzielnie uszyć koszulę, torebkę czy jakąkolwiek inną rzecz, musisz wiedzieć, czym są tzw. wykroje krawieckie. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie oraz kilka praktycznych porad dla początkujących.

Samodzielne szycie – podstawy

Aby rozpocząć swoją przygodę z szyciem, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniego i dobrej jakości materiału, ale także nasze umiejętności, cierpliwość oraz znajomość podstaw. Warto wiedzieć, ile materiału należy zamówić, jak go układać, a także, do czego służą wykroje krawieckie. Kilka porad przygotowaliśmy poniżej.

Wykroje krawieckie dla początkujących

Dużą pomocą dla początkujących są między innymi wykroje – korzysta z nich każdy, kto chce szyć ubrania, tekstylia do mieszkania lub ogrodu czy maseczki ochronne. Na początku takie szlaczki mogą przestraszyć, ale trzeba nauczyć się je kopiować i z nich korzystać, gdyż są niezwykle cenne i pomocne podczas realizacji każdego projektu.

Każdy wykrój krawiecki wymaga dokładnego zapoznania się z nim, przyjrzenia mu się, warto też odszukać legendę z oznaczeniami oraz przeanalizować dołączoną do niego instrukcję szycia. To kopalnia cennych informacji, dlatego jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem, poświęć na ten etap więcej czasu.

Proste wykroje krawieckie

Zacznij od łatwych projektów – proste wykroje krawieckie będą odpowiednie na początek, a na bardziej ambitne projekty przyjdzie czas. Aby uzyskać zadowalające rezultaty, musisz rozumieć wszystkie oznaczenia w legendzie i poznać elementarne pojęcia – jak m.in. „szef francuski”, „zapas” itp.

Znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań – przede wszystkim znajdź tabelę rozmiarów i określ, czy jest on przygotowany w Twoim rozmiarze (lub ew. osoby, dla której chcesz uszyć ubranie). Dowiesz się też, jak można go dostosować do sylwetki. Sprawdź też, czy wykrój posiada już zapasy, czyli dodatkowy materiał na szwy.

Wykrój krawiecki – skopiuj i zachowaj oryginał

Wykroje krawieckie dostępne są w różnej formie – na przykład można je wydrukować z Internetu, wyciąć z gazety czy otrzymać od koleżanki. Warto go jednak skopiować i nie ciąć oryginału, gdyż może on jeszcze się przydać – na kopii dobrze jest zamieścić wszystkie dane, łącznie z rozmiarem i dodatkowymi informacjami oraz własnymi uwagami. Na kopii możesz nanieść korekty i modyfikować projekt – mimo że trzeba poświęcić czas na jej przygotowanie, zdecydowanie podniesie to komfort podczas pracy.

Wykrój krawiecki wydrukowany na dużym arkuszu przetrwa wiele lat, poza tym możesz go jeszcze wykorzystać w przyszłości – na przykład schudniesz lub przytyjesz i konieczne będzie sięgnięcie po niego ponownie – lub pożyczyć mamie czy przyjaciółce. Lepiej nie korzystać z oryginalnych arkuszy, lecz zachować je na wszelki wypadek.