Jak uszyć legowisko dla psa?

Mniejszy czy większy czworonożny pupil potrzebuje wygodnego legowiska – można je uszyć samodzielnie. Nie jest to skomplikowane zadanie, a można dowolnie je spersonalizować, wybierając materiał, kolor i wielkość. Podpowiadamy, jak uszyć legowisko dla psa.

Idealny kojec dla psa

Każdy psiak potrzebuje swojego miejsca, w którym będzie mógł spać i wylegiwać się do woli. Powinno ono zapewnić mu komfort i ciepło, ale musi też być wytrzymałe. Jednak ceny za dobrej jakości legowiska dostępne w sklepach zoologicznych są dość odstraszające, poza tym trudno dobrać model o idealnych wymiarach. Warto wykorzystać swoje umiejętności i samodzielnie przygotować spanie dla swojego zwierzaka.

Materiał na legowisko dla psa

Aby uszyć odpowiednie legowisko, najpierw należy wybrać materiał – musi być wytrzymały, ale nie może podrażniać skóry. Warto pamiętać też, że szczeniak może nie wytrzymać z potrzebą fizjologiczną – materiały, w które szybko nie wnikają płyny, będą najlepsze. Materiał powinien być też łatwy w pielęgnacji i dość wytrzymały na ew. zniszczenia – sprawdzi się m.in. kodura czy alcantara. Polar nie będzie dobrym wyborem, gdyż bardzo lgnie do niego sierść, poza tym szybko wchłonie płyny.

Ważną częścią legowiska jest także wypełnienie, gdyż to na nim psiak będzie leżał i spał. Można zdecydować się na materiał używany w tradycyjnych poduszkach albo popularne kulki silikonowe – to rozwiązanie pozwoli uzyskać najlepszą sprężystość. Zanim wyjaśniamy, jak uszyć legowisko dla psa, warto zastanowić się też nad materiałem.

Wielkość legowiska

Przede wszystkim trzeba jednak określić optymalny rozmiar posłania dla konkretnego psiaka, aby zapewnić mu wygodę podczas zabawy oraz snu. Inne sprawdzi się dla yorka, buldoga francuskiego czy owczarka niemieckiego.

Najlepiej dopasować rozmiar legowiska do psa – najlepiej sprawdzić wysokość psa w kłębie, a także jego długość. Oba wymiary będą dobrą wskazówką. Warto pamiętać, że psy podczas snu rozciągają się i często zmieniają swoją pozycję, dlatego większe posłanie będzie dobrym wyborem.

Legowisko dla psa – jak uszyć?

Dobrym pomysłem będzie samodzielnie wykonanie legowiska – można zrobić ich kilka, aby część przeznaczyć zwierzakom w schronisku lub fundacji pomagającej bezdomnym psom i kotom. Potrzebne będą dwa fragmentu materiału, poduszki, zszywacz oraz nożyczki.

Oba fragmenty materiału należy przyciąć, aby ich wymiar odpowiadał rozmiarowi legowiska, jakie chcemy uszyć – warto dodać po 15 cm z każdej strony. Teraz wybierz poduszki – pamiętaj, że ich rozmiar musi odpowiadać wymiarowi legowiska – i użyj zszywacza, aby je połączyć. Obie części materiału trzeba rozłożyć – starannie i na gładkiej powierzchni – aby naciąć ich brzegi (głębokość powinna wynieść ok. 10 cm). Umieść poduszki między warstwami i zwiąż górne paski z dolnymi, aby je dobrze do siebie przymocować.

Można też wykonać legowisko wymagające szycia, ale wymaga ono już wprawy i umiejętności, dlatego każdy powinien wybrać lepszy dla siebie sposób. W Internecie można znaleźć gotowe wykroje, które znacznie ułatwią całą pracę.