Akcesoria hand made – jak uszyć nerkę?

Nerki zyskują coraz większą popularność – moda na nieduże i urocze torebeczki powraca. Można schować do nich najpotrzebniejsze drobiazgi – jak klucze, portfel, telefon, pomadkę do ust. Są modele idealne do stroju sportowego, jak i do eleganckich zestawów. Obecnie panuje też moda na dodatki hand made. Podpowiadamy, zatem, jak uszyć nerkę.

Nerka – modny i praktyczny dodatek

Praktyczny dodatek w formie nerki sprawdzi się idealnie w wielu sytuacjach. Moda powraca i ponownie taka saszetka to hit mody. Dodatkowo pomieści najpotrzebniejsze drobne akcesoria – jak między innymi portfel, kartę kredytową, telefon, paczkę chusteczek, dokumenty.

Można uszyć nerkę odpowiednią na każdą okazję – na spacery po lesie, z psem lub dzieckiem, wycieczki rowerowe czy wyjścia w miasto. Wszystko zależy od wybranej tkaniny i fasonu – może być skórzana elegancka lub na przykład do biegania. Jej wykonanie nie jest wcale tak trudne jak mogłoby się wydawać. Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie poniżej – warto skorzystać i uszyć własnoręcznie najmodniejszą saszetkę sezonu.

Potrzebne akcesoria i materiały

Przede wszystkim skompletuj potrzebne urządzenia, akcesoria i materiały potrzebne do uszycia saszetki. Jest to przede wszystkim maszyna do szycia, a także zestaw tkanin – materiał na stronę wierzchnią i na wewnętrzną warstwę, flizelina do podklejenia warstwy wierzchniej, zatrzask do taśmy (klamra), taśma nośna, nici do szycia, nożyczki, miara krawiecka, deska do prasowania i żelazko.

Nerka – jak uszyć?

Modną nerkę można znaleźć w niejednym sklepie, ale warto uszyć ją samodzielnie z wybranego materiału – dokładnie taką, na jakiej nam zależy. Wykonanie jej nie jest tak trudne – trzeba zacząć od wykonania lub wydrukowania z Internetu wykroju w formie PDF.

Aby przygotować go samodzielnie, potrzebny jest papier, cyrkiel i linijka. Jakie wymiary? Polecamy uszyć saszetkę w większym rozmiarze – trzeba odmierzyć promień 14 cm i wykreślić koło. Teraz odmierz 11,5 cm linię prostą od góry i przetnij wzdłuż, a otrzymasz tył i wieczko nerki. Przygotuj jeszcze jeden szablon, podziel od środka po 3 cm w prawo i w lewo od środka dwa razy. Teraz rozetnij od poziomej kreski do łuku i podklej go papierem.

Ułóż wykrój na wybranej tkaninie – warto też wykonać boczne mocowania w miejscu koła na pasek. Przypnij zamek do wieczka nerki i zszyj starannie – użyj praktycznej stopki, aby ułatwić sobie zadanie, a potem sprawdź, czy wszystko poprawnie się układa. Teraz czas na przyszycie pasków biodrowych i mocowań bocznych.

Teraz załóż klamrę na pasek i ułóż go na prawej stronie tkaniny. Nałóż część tkaniny, zepnij i zszyj, a na drugim ułóż pasek biodrowy i przykryj drugą częścią tkaniny. Przyszyj także mocowanie, aby całość wzmocnić, przypnij je do przedniej górnej części torebki – tuż obok zamka. Obetnij nadmiar zamka i przełóż torebkę na prawą stronę. Pozostaje wykroić jeszcze podszewkę, jeśli chcemy, aby nasza saszetka ją miała. Załóż mocowania i pasek – gotowe!

Dodaj komentarz