Czym jest dekatyzacja? Przygotowanie tkaniny

Tkanina zawierająca włókna naturalne wymaga uszlachetnienia, aby wykonany z niej produkt nie uległ deformacji, na przykład skurczeniu, po praniu. Na czym polega proces dekatyzacji i dlaczego warto pamiętać o jego przeprowadzeniu? Jeśli planujesz zająć się szyciem, choćby amatorsko, przeczytaj na ten temat więcej – poniżej znajdziesz podstawowe informacje, które musisz znać.

Na czym polega dekatyzacja tkanin?

Tkaniny naturalnego pochodzenia lub z dodatkiem włókien naturalnych mogą kurczyć się pod wpływem wysokiej temperatury, wody i wilgoci, co z kolei sprawia, że ubrania i inne wykonane z nich przedmioty mogą ulec deformacji i nie nadawać się do użytkowania. Rozwiązaniem jest poddawanie ich procesowi dekatyzacji.

Polega ona na hartowaniu tkaniny, czyli poddawaniu jej działaniu wysokiej temperatury oraz wody lub pary wodnej – w wyniku tego procesu włókna materiału kurczą się, a wymiary stabilizują. Pamiętaj, aby wykonać ją jeszcze przed skrojeniem tkaniny, aby nagle nie okazało się, że masz za mało materiału do wykonania konkretnego projektu. Dekatyzacja materiału to ważny etap – dopiero po jego zakończeniu wykonaj szablon wykroju.

Przeprowadź dekatyzację przed przystąpieniem do szycia

Zanim zaczniesz szyć wybrany przedmiot – np. prześcieradło, koc, torebkę czy narzutę – wykonaj dekatyzację materiału, czyli jego hartowanie polegające na wykurczeniu. Prawdopodobnie zakupiona tkanina nie była wcześniej poddana dekatyzacji, dlatego warto ją przeprowadzić w warunkach domowych. Jeśli jednak dany producent już o to zadbał, odpowiednią informację z pewnością znajdziesz na materiale.

Dekatyzacja tkanin – jakie są jej podstawowe zalety?

Dekatyzacja polega na tym, aby tkanina uległa skurczeniu i była gotowa do dalszej pracy z nią. Jej włókna stabilizują się, dzięki czemu już podczas użytkowania sukienki, prześcieradła czy bluzki nie zmieni się ich rozmiar. Głównym celem dekatyzacji jest przygotowanie materiału do pracy, czyli do uszycia z niego wybranych przedmiotów.

Szycie z wykurczonego materiału zapewnia uzyskanie pożądanego efektu. Masz pewność, że po praniu produkt nie zmieni rozmiaru ani nie ulegnie kompletnej deformacji, czyli tkanina nie straci swojego kształtu.

Przy dopasowanej sukience będzie to ogromny problem, gdyż prawdopodobnie nie będzie można jej nosić i nie spełni ona wymagań – Twoich lub klientki. Okaże się, że jest po prostu za mała, bo włókna materiału skurczyły się podczas prania. Zahartowanie tkaniny to gwarancja, że rozmiar się nie zmniejszy.

Dekatyzacja bawełny

Warto także dodać, że zależnie od rodzaju materiału w procesie dekatyzacji wykorzystywana jest ciepła lub zimna woda, pranie lub prasowanie z wykorzystaniem mocnej pary wodnej. Wybór odpowiedniej metody jest kluczowy, gdyż poziom kurczliwości włókien zależy od rodzaju tkaniny oraz gęstości splotu.

Hartowanie bawełny polega na zanurzeniu materiału najpierw w gorącej wodzie, a potem w zimnej – następnie należy ją starannie, ale i delikatnie wycisnąć. Wilgotny materiał trzeba też wyprasować gorącym żelazkiem, najlepiej z funkcją pary wodnej.

Dodaj komentarz