Zero waste – bawełniane woreczki na zakupy

Jak żyć zgodnie z zasadami zero waste lub less waste? Jest wiele sposobów, aby zredukować liczbę produkowanych śmieci. Zrób coś dla siebie i dla planety, wdrażając podstawowe zasady w stylu less waste. Nie marnuj ciepła, rozsądnie gospodaruj żywnością, a na zakupy zabieraj własną torbę lub bawełniany worek, który samodzielnie uszyjesz.

Wielorazowe woreczki na zakupy – zero waste

Możesz samodzielnie uszyć bawełniane torby na zakupy i nosić jedną czy dwie zawsze ze sobą, całkowicie rezygnując z foliówek. Przydatne będą jednak także woreczki na warzywa i owoce, niezbędne na straganach, targowiskach i halach targowych. Warto poprosić sprzedawcę o przesypanie jabłek, gruszek czy marchewki w taki woreczek i odzwyczajać się od reklamówek. Postaraj się wprowadzać zasady zero waste w życie.

Również w marketach są one na porządku dziennym – jeśli kupujesz dużo warzyw i owoców, automatycznie produkujesz wiele śmieci. Pomidory, banany, szparagi, trochę marchwi i brokuł– każdy owoc i warzywo wkładamy do osobnej foliówki, a lepiej zastąpić je wielorazówkami uszytymi samodzielnie z naturalnej i przyjaznej bawełny. Posłużą też do przenoszenia i przechowywania kasz, bakalii, pieczywa itd.

Bawełniane woreczki na zakupy – praktyczne i ekologiczne

Samodzielnie uszyjesz kilka woreczków w jeden wieczór – są proste do wykonania i będą też odpowiednie na pierwszy projekt, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z szyciem. Można przygotować ich kilka i w różnych kolorach – ciemniejsze do warzyw brudzących, a jasne na przykład na owoce czy zieleninę.

Warto uszyć ich kilka rodzajów – małe i duże, grube i cienkie, na różne produkty żywnościowe. Możesz nosić je zwinięte ze sobą w torebce, gdyż zajmują niewiele miejsca. W ten sposób zminimalizujesz ilość produkowanych śmieci, co pozytywnie wpłynie na planetę.

Jak uszyć woreczki zero waste?

Woreczki na zakupy zero waste są proste do wykonania – to jeden z podstawowych projektów DIY. Przede wszystkim warto uszyć kilka worków z różnych materiałów i w różnych rozmiarach – doskonale sprawdzi się bawełna klasyczna i bawełna satynowa, ale również tiul na lżejsze produkty, m.in. zioła.

Najlepiej wybierać materiały ekologiczne – w hurtowni tkanin i materiałów znajdziemy wiele odpowiednich rodzajów, z których można uszyć wytrzymałe i rozciągliwe woreczki zero waste. Poza materiałem przygotuj także nożyczki, metr, sznurek bawełniany, kredę krawiecką, agrafkę, nici oraz maszynę do szycia.

Ustal rozmiary woreczków

Przede wszystkim ustal rozmiary woreczków – optymalne będą 21cm x 27cm na 1 kg warzyw lub owoców, a także 25cm x 34cm na 2 kg. Skorzystaj z gotowych szablonów, aby następnie uszyć woreczki – mogą to być dwa prostokąty i pasek o szerokości 10cm jako tunel pod sznurek. Pamiętaj też, aby uwzględnić 0,5cm zapasu na szycie. Możesz też wykorzystać transparentny materiał na firankę albo tiul, aby przygotować siateczki na lekkie produkty. Jeśli robisz większe zakupy, zmodyfikuj odpowiednio wymiary woreczków. Gotowe – wybierz się na zakupy w stylu eko, wykorzystując bawełniane woreczki na warzywa.

Dodaj komentarz