Jak uszyć pościel dla dziecka? Praktyczne porady

Wybór delikatnej i miłej w dotyku tkaniny, która będzie idealna dla wrażliwej oraz wymagającej skóry, to wyzwanie dla rodziców. Godny polecenia jest m.in. muślin bawełniany – poniżej dowiesz się o nim więcej.

Muślin bawełniany – idealny materiał dla dziecka

Wyjątkowe właściwości muślinu sprawiają, że jest on chętnie wybierany przez rodziców małych dzieci. Naturalny, miękki, praktyczny, przyjemny w dotyku i przewiewny materiał ma wiele zastosowań – można z niego uszyć między innymi akcesoria tekstylne, np. kocyk lub poszewki na poduszki. Niezwykle popularna jest też pościel z muślinu dla dziecka, gdyż delikatna skóra potrzebuje specjalnego traktowania.

Muślin sprawdzi się do otulania skóry dziecka i jest ważnym elementem wyprawki. Zapewni mu spokojny i relaksujący sen, komfort nawet w upalne dni, a poza tym szybciej chłonie wodę niż tradycyjna bawełna. Szybciej też odprowadza wilgoć.

Wysoka jakość i komfort

Muślin jest bardzo przyjemny w dotyku, przewiewny, pozwala skórze swobodnie oddychać i regulować temperaturę ciała, a także dobrze wchłania wilgoć. Decydując się na pościel z muślinu, nie grożą nam odparzenia czy zaczerwienienia – to jedno z najlepszych rozwiązań dla dzieci. Ma też właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne – to dobra alternatywa dla tradycyjnej bawełny.

Muślin to jedna z lekkich, najczystszych i najdelikatniejszych tkanin – tkany jest z bawełny, wełny lub jedwabiu. Zapewnia optymalny poziom ciepła, jest też stosunkowo odporny na pranie – co więcej, zyskuje wtedy miękkość. Nawet po długim użytkowaniu produkty wykonane z muślinu zachowują swój kolor oraz właściwości.

Jak uszyć pościel do łóżeczka dla dziecka?

Wysokiej jakości pościel można uszyć m.in. z satyny bawełnianej, bawełny egipskiej lub muślinu. Muślin bawełniany to materiał o naturalnym składzie, jest z najczystszego włókna bawełny. Wyróżnia się gęstym splotem, który wpływa na zwiększenie higroskopijności tkaniny – pochłania wilgoć szybciej niż tradycyjna bawełna. Jak wykonać pościel z muślinu?

Samodzielne wykonanie pięknego kompletu nie jest trudne. W naszym sklepie znajdziecie wiele kolorów i wzorów tkaniny pościelowej, a z naszymi wskazówkami łatwiej Wam będzie poradzić sobie z realizacją tego projektu. Podpowiadamy, jak uszyć pościel dla dziecka.

Jak uszyć pościel dla przedszkolaka?

Przede wszystkim trzeba wybrać dobrej jakości materiał oraz określić, ile go potrzebujemy – zależy to od wieku, wzrostu oraz budowy dziecka. Na uniwersalną pościel 160×200 cm oraz poduszkę 60×80 cm wystarczy około 5 metrów bieżących tkaniny pościelowej.

Najlepiej zacząć od wyprania i wyprasowania materiału, następnie czas odmierzyć odpowiednie długości i wykroić poszewki na poduszki oraz poszwę na kołdrę. Najpierw trzeba wykonać podwinięcie na 2,5 cm z obu stron, a następnie odmierzyć 20 cm i otulić podwinięcie, aby uzyskać kieszeń na kołdrę. Czas też zszyć kołdrę po długości na 1,5 cm i wykończyć overlockiem. Na dolnych krawędziach warto zaznaczyć marginesy, aby wszyć zamek i dwukrotnie zawinąć materiał.

Następnie należy przymocować szpilkami taśmy zamka do marginesów, a potem przyszyć zamek do materiału. Teraz należy spiąć dwie warstwy materiału szpilkami – prawą stronę do prawej, a potem uszyć jeszcze dwie poszewki na poduszki. Warto wiedzieć, jak uszyć pościel dla dziecka, a następnie samodzielnie przygotować wspaniały komplet z wybranego materiału.