Nie musisz mieć fartucha Masterchefa, by czuć się dobrze w swojej kuchni – samodzielnie stworzysz dokładnie taki, jaki będzie podobał się Tobie, mężowi czy dziecku. Wśród pomysłów znajdziesz między innymi fartuchy kuchenne dla małej księżniczki, mistrza wypieków czy ukochanego łasucha. Wybierz fason i napis, a potem uszyj samodzielnie fartuch kuchenny męski, damski i dla dziecka!

Fartuch kuchenny – dla każdego inny

Prosty fartuszek kuchenny nie jest trudnym projektem do zrealizowania – można szybko wykonać kilka akcesoriów kuchennych, aby każdy członek rodziny miał swój własny. Wybierz kolory, fasony i zabawne napisy dla każdego, a potem przygotuj niezbędne narzędzia i uszyj fartuch męski, damski i dziecięcy. Może być nowoczesny, klasyczny, śmieszny albo nawet retro. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, od czego zacząć, jaki materiał wybrać, jakie wzory są teraz modne.

Jak uszyć fartuch kuchenny? Niezbędne akcesoria

Zanim dowiesz się, jak uszyć fartuch, skompletuj niezbędne przedmioty i wybierz materiał. Świetnie sprawdzi się bawełna, gdyż jest przyjemna w dotyku, przewiewna i bezproblemowa w praniu oraz prasowaniu. Wybierz materiał z ciekawym, zabawnym albo słodkim nadrukiem – inspiracji nie brakuje!

Materiały. Potrzebne są: 1 m bieżący tkanin (1 m x 1,5 m) gładki lub z wybranym wzorem. Ewentualnie dodatkowo materiał na kieszonkę.

Akcesoria. Skompletuj: maszynę do szycia, nici do szycia, nożyczki, uniwersalną miarę krawiecką, szpilki, stopkę z zestawem zwijaczy, żelazko i deskę do prasowania.

Jak uszyć fartuch? Krok po kroku

Wykrój. Zacznij pracę od przygotowania wykroju lub pobrania go z Internetu – to podstawa do dalszej pracy. Należy skroić główny element fartucha, paski do wiązania w pasie oraz pasek na szyi. Przy krojeniu upewnij się, że prawidłowo układasz formę na tkaninie – to ważna część pracy, wymagająca staranności. Linia środka fartucha musi znaleźć się na linii złożenia tkaniny. Warto dodać do pasków 1 cm zapasu. Z dodatkowego materiału wytnij pasek oraz kieszonkę.

Szycie. Najpierw przygotuj paski fartuszka. Zaprasuj krawędzie na 1 cm do wewnątrz, a potem zaprasuj pasek na pół. Jeden koniec pasków do wiązania w talii zaprasuj także na 1 cm. Teraz na maszynie przyszyj pasek, tuż przy krawędzi zaprasowania. Sięgnij po zestaw zwijaczy, który posłuży do podwijania. Paski są gotowe. Czas na wykończanie dolnej krawędzi fartucha – przy stopce zamontuj zwijacz o szerokości 2,5 cm. Następnie wkładamy dolną krawędź fartucha do prowadnika i podwijamy ją – podwinięcie będzie idealnie równe.

Teraz doszyj wąski pasek, pozostawiając od boku około 3 cm. Rączkę przyszyj na linii 2 cm (na linii podwinięcia górnej krawędzi fartucha). Przyszyty pasek kieruj do góry i przyszyj ponownie około 2 mm od krawędzi. Tak samo przyszyj jego drugi koniec. Mniejszym zwijaczem podwiń górne boki fartucha. Paski upnij przy bokach, a zostaną przyszyte podczas etapu podwijania krawędzi boku za pomocą zwijacza o szerokości 2 cm – przyszyj je ostatecznie i fartuch kuchenny będzie gotowy!

Fartuch kuchenny damski, męski i dla dziecka – inspiracje

Wzorów i inspiracji nie brakuje – można znaleźć najróżniejsze materiały odpowiednie do uszycia kuchennych gadżetów. Jako fartuch kuchenny męski sprawdzi się klasyczna kratka albo materiał z oryginalnym lub zabawnym napisem – np. „Mistrz Pączków” czy „Szef Weekendowej Zmiany”.

Nie brakuje też inspiracji dla pań, które często wybierają kolory jasne i pastelowe, tkaniny w słodkie motywy albo owoce. Dzieci ucieszą się z zabawnych modeli – fartuszek kuchenny dla dziecka może przedstawiać jego ulubionego bohatera z bajki albo wspaniały deser. Sprawdzi się też napis w stylu „Mały Głód”, „Najlepszy pomocnik kuchni” czy też „Nasz Urwis”. Pomysłów jest wiele – do dzieła!

Komentarze (0)

Dodano produkt do ulubionych

Korzystanie z naszej Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.