Kołdra obciążeniowa DIY to bardzo popularna rzecz w walce z bezsennością i stresem. Pomocny kocyk sensoryczny można uszyć własnoręcznie i nie jest to nic trudnego. To świetne wyzwanie dla mam i osób, które lubią samodzielnie przygotowywać różne akcesoria. Podpowiadamy, jakie wypełnienie będzie właściwe, a także, jak uszyć kołdrę obciążeniową.


Jaką rolę pełni kocyk obciążeniowy?


Od kilku lat kołdry sensoryczne cieszą się coraz większą popularnością. Są bardzo pomocne dla dzieci, ale także dla dorosłych. Pomagają walczyć ze stresem, bezsennością oraz niepokojem. Kołdra obciążeniowa ma zwiększoną wagę, co sprawia, że czujemy się pod nią bezpiecznie i przytulnie. Jest polecana m.in. dla dzieci, zapewnia długi i zdrowy sen.

Kołdra obciążeniowa


Kołdra obciążeniowa – jak uszyć? Niezbędne materiały

  •    tkanina na kołdrę obciążeniową (na przód i tył kocyka),
  •    wypełnienie – m.in. szklany granulat,
  •    maszyna do szycia,
  •    wypełnienie (watolina),
  •    waga kuchenna,
  •    szpilki,
  •    linijka,
  •    nożyce,
  •    nici.

Jaka tkanina na kołdrę obciążeniową?


Jako materiał na kołdrę sensoryczną doskonale sprawdzi się bawełna, flanela bawełniana, polarek Minky, ewentualnie dobrej jakości poliester. Wykonana z takich tkanin poszewka będzie praktyczna i miła w dotyku. Materiał, z którego wykonana będzie kołdra terapeutyczna, powinien być naturalny, dlatego zalecamy przede wszystkim bawełniane tkaniny.


Granulat do kołdry obciążeniowej


Coraz więcej producentów wypełnia kołdry obciążeniowe granulatem szklanym. Im drobniejszy granulat, tym bardziej jest wydajny i pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru. Jeśli chcesz samodzielnie uszyć taki kocyk, możesz sięgnąć także po mikrokulki szklane. To ekologiczne i bezpieczne wypełnienie, które ma wiele zalet – można je prać zarówno w pralce, jak i ręcznie.


Jak obliczyć ilość granulatu potrzebnego do takiego kocyka? Waga kołdry powinna wynosić około 10-12% wagi użytkownika. Pamiętaj, że kołdry obciążeniowej nie szyje się w rozmiarze uniwersalnym. Jej działanie i skuteczność to efekt właściwego doboru wagi i długości.

Kołdra obciążeniowa


Jak uszyć kołdrę obciążeniową – porady krok po kroku


Najpierw sięgnij po wybrany materiał. Ułóż go przednimi stronami skierowanymi do siebie, a tylną na zewnątrz. Wyrównaj i przypnij we wszystkich rogach. Teraz weź do ręki watolinę lub inne wybrane wypełnienie i wyrównaj je po obu stronach materiału. Przypnij watolinę po obwodzie materiału z każdej strony.


Zszyj kołdrę z trzech stron – zostaw na krótszym boku otwór. Po zszyciu kołderki odwróć ją na lewą stronę. Podziel powierzchnię kołdry na równe części i zszyj w taki sposób, by zostawić u góry każdego rzędu otwory. Jeśli kołdra ma mieć 16 kwadratów (4×4), wykonaj trzy przegródki pionowe – w ten sposób uzyskasz cztery równe rzędy.


Teraz na wadze kuchennej zmierz wagę granulatu na wypełnienie. Włóż granulat do każdego rzędu, podciągnij kołdrę tak, by mikrokulki opadły na spód, a potem oddziel tę część, zszywając prostą linię. Gratulacje, masz już pierwszy rząd kwadratów. Wypełnij w ten sposób pozostałe, a na koniec zszyj otwór, by w pełni uszczelnić kołdrę. Przytnij końce i gotowe!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Dodano produkt do ulubionych