Kostki sensoryczne sprawdzą się dla dzieci, które zaczynają poznawać otaczający je świat. Kolorowe, przyjemne w dotyku i bezpieczne zabawki interaktywne mają stymulować pracę mózgu noworodka. Można kupić gotowe kostki w sklepie albo uszyć je samodzielnie z resztek różnych materiałów.

Kostka sensoryczna dla niemowlaka

Małe dziecko czerpie bodźce do nauki z otaczającego go najbliższego świata. Dzieci uwielbiają zabawki, ale mądre gadżety nie tylko bawią, ale także uczą i rozwijają. Kostka sensoryczna ma pobudzać zmysły dotyku i wzroku, ale wpływa pozytywnie również na rozwój nieco starszych dzieci.

Aby jednak pełniła swoją rolę, musi wzbudzić w maluchu zaciekawienie. Wiele zależy od dobranych materiałów, kolorów czy wzorów oraz wykonania – ważne, aby całość zwracała uwagę dziecka i oddziaływała na każdy jego zmysł.

Cała kostka powinna być odpowiednio zaprojektowana i starannie uszyta. Może posłużyć jako zabawka do trzymania w rączce, a wtedy dziecko będzie mogło dotknąć i poznać różnorodne materiały. Można też zawiesić ją w wózku lub nad łóżeczkiem na karuzeli.

Jak uszyć kostkę sensoryczną?

Zabawka edukacyjna nie musi być droga, aby w pełni spełniała swoje zadanie. Można też wykonać ją samodzielnie. Przede wszystkim trzeba skompletować wszystko, co niezbędne – materiały, dodatki i inne akcesoria. Kostka sensoryczna wymaga kreatywności i cierpliwości, ale nie jest trudna do wykonania. Trzeba jednak wszystko zszyć starannie, bardzo solidnie, by dziecko szybko jej nie rozerwało. W Internecie można znaleźć wiele tutoriali, jak krok po kroku uszyć taki gadżet – dobrze wykonana kostka sensoryczna będzie pobudzać wyobraźnię dziecka.

Czego potrzebujesz?

Różne resztki tkanin. Z tkanin najlepiej użyć bawełny, warto wybrać kilka kolorów i motywów – dostępne są tkaniny gładkie i wzorzyste, sprawdzi się także polar Minky oraz delikatny Velvet. Minky to niezwykle miły i delikatny w dotyku materiał z oryginalnymi wypustkami, który budzi zainteresowanie w ciekawskich małych odkrywcach. Można też wykorzystać włóczki, aksamit, ścinki filcu itd.

Tkaniny powinny różnić się fakturą – ważne, aby były m.in. śliskie, futerkowe, szorstkie, miękkie itd. Muszą to być resztki tkanin dobrej jakości, bezpieczne dla dzieci. Materiał powinien posiadać certyfikat Oeko Tex Standard 100, co oznacza, że spełnia restrykcyjne wymogi.

Dodatki. Dodatki typu pętelki można dotknąć, sznureczki ciągnąć, a szeleszczące metki robią furorę! Sprawdzą się też piszczałki, wstążki i inne tasiemki.

Kolory. Ważny jest także dobór kolorów. Barwy trzeba dopasować do wieku dziecka, gdyż zależnie od tego lepiej rozpoznaje jedne barwy niż inne. Na początku widzą kontrasty, ale nie rozróżniają kolorów. Kostka sensoryczna powinna być w najbardziej pożądanych kolorach dla noworodka, by wzbudzić jego uwagę.

Pozostałe akcesoria:

 - tasiemki;
 - koraliki, guziki i inne drobiazgi;
- nożyce do papieru, nożyce do krojenia materiału;
- centymetr;
- maszyna do szycia albo zestaw igieł.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Dodano produkt do ulubionych