Nie ma w tym nic wstydliwego – każdy z nas przynajmniej raz w życiu stanął przed wyzwaniem zaszywania dziury w ulubionych spodniach. Mimo że obecne trendy czasem promują rozdarte jeansy, nie zawsze dziura w spodniach jest efektem modowej decyzji. Wypadki chodzą po ludziach – przetarcie materiału, nieszczęśliwy wypadek podczas spaceru czy nawet zabawy z czworonożnym przyjacielem. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?


Najczęściej przetarcia w spodniach robią się na udach albo w kroku. Widoczną dziurę trzeba zszyć – wzmocnienie materiału to za mało. Możesz to zrobić za pomocą igły i nitki albo na maszynie. Naprawa dziury w spodniach może początkowo wydawać się trudna, ale z odpowiednimi akcesoriami i odrobiną cierpliwości jesteśmy w stanie dać „drugie życie” naszym ulubionym ubraniom. Podpowiadamy, jak zaszyć dziurę w spodniach ręcznie. Kto wie, może odkryjesz w sobie pasję do szycia?


Poza tym łatając dziury w ubraniach, oszczędzasz pieniądze. Nie musisz wydawać ich na nową parę spodni. Produkcja nowej odzieży ma udział w globalnej emisji CO₂ oraz wymaga zużycia ogromnych ilości wody.


Jak zaszyć dziurę? Niezbędne materiały


Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że masz przy sobie wszystkie niezbędne akcesoria. Będziesz potrzebować:

  •    igły i nici w kolorze spodni (możesz też zastosować nitkę kontrastującą dla uzyskania ciekawego efektu);
  •    nożyczki;
  •    pinezki do przymocowania materiału;
  •    ewentualnie łatę, jeśli dziura jest na tyle duża, że samo zszycie jej nie wystarczy.


Jak zaszyć dziurę w spodniach? Wybór techniki


Rozłóż spodnie na płasko, abyś mógł wygodnie pracować nad dziurą, a także przygotuj niezbędne materiały.


Jak zaszyć dziurę – na maszynie albo ręcznie. Do wyboru masz dwie podstawowe metody – szycie na maszynie albo ręczne. Maszyna jest szybsza i precyzyjna, ale szycie ręczne będzie tańsze – nie jest wymagany profesjonalny sprzęt.


Zszywanie od wewnątrz. Jest to idealna metoda dla niewielkich dziur, które można łatwo zaszyć. Zszywaj materiał od wewnątrz, starając się nie przeciągać zbyt mocno nitki, by nie deformować materiału. Jednak dla wielu z nas ręczne szycie będzie wystarczające. Prowadź igłę ostrożnie, starając się zachować równą odległość między kolejnymi ściegami.


Nałożenie łaty. Jeśli dziura jest duża lub znajduje się w newralgicznym miejscu, warto rozważyć nałożenie łaty. Wybierz materiał podobny do spodni, przytnij do odpowiedniego rozmiaru i przymocuj pinezkami. Następnie zszywaj ręcznie lub maszyną, dbając o równomierność szwów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Dodano produkt do ulubionych